Vieraskirja - Viestit 271-280

Suurkiitokset sivuista! Erityisen hyödylliseksi koin "hyötyä"-osion, sillä kukapa viitsisi tylsien ohjeiden mukaan kutoa, ja tämän sivuston avulla voin todella toteuttaa villeimmätkin neuleunelmani!

Kiitokset siitä, ja tuo Ulla-sivusto vaikutti myös erittäin pätevältä.

Anneli
- Friday, November 19, 2004 at 19:17:24 (EET)

Eipä kestä kiittää! Hienoa, että sivuista on muillekin hyötyä ja mukavaa kuulla, että inspiraatiota löytyi. Sitä tarvitaan aina. Kiitokset myöskin kaikkien Ullan tekijöiden puolesta! - Marjut

Sini, Eino vaikuttaa todelliselta taistelijalta. Hienoa, että olet noin ihana ja meinaat tehdä hänelle Jussi-paidan. Onneksi kaltaisiasi ihmisiä on vielä. :)

Minulle tuli ihan kyynel silmään, kun luin juttusi. Oma poikani on vasta vähän yli 2-vuotias, ja tämä juttu kyllä kosketti.

Voimia sinulle, Einolle ja hänen perheelleen.

Anteeksi Marjut, että taas "terrorisoin" vieraskirjaasi, mutta piti saada asia sanottua.

Kati
- Friday, November 19, 2004 at 09:33:17 (EET)

Ei se mitään, sen kun terrorisoit edelleen. :-) - Marjut

Hei Marjut!
Löysin sivuiltasi tuon Jussi-paidan ohjeen ja se sopii tarkoitukseeni enemmän kuin hyvin!Olen puolivuotiaan Eino-pojan onnellinen kummitäti.Einon elämän alkutaival oli varsin vaikea,lapsi syntyi sukupuolettomana ja pitkään epäiltiin, jääkö pikkukaveri henkiin ollenkaan.Todettin harvinainen ydinlisäkkeen sairaus, jonka vuoksi Einoon pistetään päivittäin"poikahormoneja" ja ruokinta tapahtuu yhä nenämahaletkun kautta.Jotenkin tuon pienen miehen rauhallisuus ja sisukkuus ovat tehneet niin suuren vaikutuksen, että mielestäni hänen kuuluisi saada Jussi-paita Joululahjaksi.Mutta mutta...Missä suhteessa osaan oikein "pienentää" ohjettasi, joka on aikuiselle miehelle tarkoitettu....?? Eino on nyt kokoa 70-75cm. Osaisitko auttaa...Kiitos jo etukäteen!!;)
-Sini-

Salonen Sini <sini.salonen@hus.fi>
- Friday, November 19, 2004 at 03:23:38 (EET)

Einolle oikein paljon lämpöisiä terveisiä ja tsemppiä ja onnea matkaan!

Jussin Jussi-paidan ohjetta tuskin kannattaa muokata, sen verran eroa 184 cm miehellä ja 70-75 cm pojalla on, joten nyt joudutaan harrastamaan hieman matematiikkaa. Tekisin itse niin, että jos silmukkamäärien laskeminen ei onnistu itse tai laiskottaa, etsisin sopivankokoisen ohjeen sopivasta langasta (vaikkapa Novitan tai Pirkan sivuilta näin aluksi), vaikkapa sellaisen, jossa ei ole istutettuja hihoja, jotta niiden kanssa ei tarvitse sumplia, kun etu- ja takakappaleet olisivat suoria. Sitten käyttäisin ohjeen silmukkamääriä.

Kuvion kanssa joutuu kyllä laskemaan hieman: ensin piirtäisin vinoneliökuvion/-kuvioita ruutupaperille. Vinoneliön pituuden ja leveyden voi laskea neuletiheyden perusteella, samalla se on sovitettava paidan silmukkamäärään, jotta ruudut menevät tasan. Sitten vain tekisin sopivannäköisiä raitoja paidan helmaan, aloittaisin ruudut siinä hihan kohdalla jne. Nurjien silmukoiden rivit tulevat vinoneliöiden kärkien kohdalle, joten nekin on helppo saada kohdalleen.

Kyllä se siitä onnistuu, kun ensin laskee riittävästi ja piirtelee tarpeeksi monelle paperille! Tylsäähän se on, mutta lahjan saajan takia kannattaa kyllä vaivautua. - Marjut

Hei taas Marjut
edelliseen kysymykseeni viitaten: otin järjen käteen ja kokeilin ohjetta: eipä siinä muuta tarvita kuin lisäykset joka toisella kierroksella. Samanlainen huivi (tosin eri langasta) on jo hyvällä mallilla tulossa, helppo ja nopea neuloa. Kiitos kuitenkin - taas kerran - ideasta!

Irja
- Thursday, November 18, 2004 at 15:16:28 (EET)

Heipä hei! Hyvä, että ratkaisu löytyi, yleensä ehdin vastata näihin vasta illalla töiden jälkeen, joten aina vastausta ei saa ihan heti.

Huivin mallineule on seuraavanlainen:

1. krs: 2o, lk, 1o, *lk, ylivetokavennus*, lk, 2o
2. krs: kaikki oikein

Huivi alkoi kolmesta silmukasta: neuloin ensin 2 krs oikein (eli ne 3 s), sitten aloitin lisäykset joka toisella krs (eli joka 2. krs oli aina oikein): ensin 1o, lk, 1o, sitten 2o, lk, 2o ja edelleen 2o, lk, ylivetokavennus, lk, 2o ja siitä sitten mallineuleen mukaan. Huivi levenee, kun kummassakin reunassa tehdään langankierrot, muutenhan yhtä langankiertoa vastaa aina yksi kavennus.

Huivi on 155 s leveä tai jos sentteinä arvioisin, niin ehkä 180 cm, pituutta en ole mitannut. Siihen kului hieman alle kolme kerää Hippyä, kolmannen kerän loppu ja suurin osa neljättä kerää meni hapsuihin. Valmiina se oli hieman epäsymmetrinen, koska mallineule veti kasaan, mutta höyryraudalla varovasti höyryttämällä huivin sai oikean muotoiseksi. - Marjut

Hei Marjut

Hippy-huivisi on tosi kivan näköinen! Olisi mukava tietää millaisella ohjeella olet sen tehnyt? Lähikuvasta kyllä huomaa sen olevan jonkilaista vinoraitaista reikämallia (?), mutta miten olet tehnyt lisäyksiä? Voi kerrothan, niin pääsen jo joululahjojen tekoon.. tuollaista kun on toivottu.

Irja
- Thursday, November 18, 2004 at 00:13:04 (EET)

Hei, lukekaapa KuntoPlus lehdestä (nro 17/2004, s. 15) valmistuvasta väitöskirjasta - neulomisen terapeuttinen vaikutus. Ja Moda -lehdessä (6/2004) heitti HELSKY haasteen ilmaan julkisilla paikoilla virkkaamisesta ja neulomisesta. Siis valokuvia ko tilanteista kaivattiin!
Olen tuore neulesivujesi seuraaja enkä tunne vielä keskustelufoorumeita. Tämän viestin olisi toki voinut laittaa muuallekin, mutta uskoisin että sivuillasi on lukijoita! -Ella

Ella
- Tuesday, November 16, 2004 at 20:51:26 (EET)

Hei! upeat sivut! On tosi mukava käydä kurkkimassa sinunkin neulebogiasi ja sivujasi. Sain vihdoin myös tehtyä omani, tosin kuvia tulee kun ehdin laittaa.
http://ninninpinni.blogspot.com/

ninni <ninni@ninninpinni.com>
Järvenpää, - Sunday, November 14, 2004 at 10:55:07 (EET)

Lisäsin linkin listaani. Kivaa, kun tulee lisää blogeja! - Marjut

se on komiaa ku saa parahis liikkua :)
tapio paavola <tapio.paavola@netikka.fi>
kuortane, vaasa suomi - Friday, November 12, 2004 at 23:49:29 (EET)

Notta niin on. - Marjut

Hej! Kiitos paljon vinkistä! Aloitin tänään Solveig Hisdalin (Dikt i maskor) sivusta sivuun-neule, se joilla on kaikki kiilat. Paljon terveisiä, myös kissoille, Maria
Maria <mhwdesign@surfeu.fi>
Åbo, - Wednesday, November 10, 2004 at 14:23:33 (EET)

Var så god! Hisdalin kirjassa onkin upeita neuleita. - Marjut

Hej! Luen tosi MIELELLÄNI blogejasi, and your English is pretty perfect, too. Olisiko Sinulla, tai toisella neulefanaatikolla Rowanin lehti nr. 34 myytävävä - tai oikeastaan riittäisi kopio Rapunzel-neuleen ohjeesta, se on niin Lord of the Rings-mäinen! Maksaisin kaikki kulut! Terveisin, Maria
Maria <mhwdesign@surfeu.fi>
Åbo, - Tuesday, November 09, 2004 at 17:33:12 (EET)

Thank you very many! :-) Rowanin nr. 34:ää minulla ei ikävä kyllä ole (mutta blogien perusteella Rapunzel on kyllä kaunis neule). Toivottavasti joku muu osaa auttaa - tai sitten lehteä voisi kysellä Papurikosta, se näytti kuuluvan liikkeen valikoimiin. - Marjut

 

 

Ellei muuta ilmoitettu, tekstit & kuvat © Marjut Katajala.

Tekstien ja kuvien kopiointi sekä kaupallinen käyttö ja kuvien linkittäminen kielletty. Kokeile ohjeita omalla vastuulla.

 

katajala.net