06.07.2005 | 12:45
Marjut näyttää ja kertoo: Novitan syysuutuuksia
Siskon synttärit + anoppilavierailu = lisää lankaa. (Mukana myös vieraileva blogikissa, anopin Takku. Häpeän suuresti sitä, että unohdin ottaa kuvan äidin Huukosta.)
Otin kuitenkin kuvan siskosta ja veljestä nautiskelemassa kylmiä juomia Teerenpelin terassilla. (Kuva on tummahko ihan tarkoituksella.)
Sukulaisvierailut ovat joskus ihan kätevästi hoidettavissa, kun äidit asuvat lähellä toisiaan ja väliin jää Korian ABC, jonka Novita-myymälä kutsuu tietenkin joka kerta. Tällä kertaa varsinkin uudet syyslangat kiinnostivat (koska niitä ei ole ainakaan vielä näkynyt paikallisissa marketeissa).
Tässäpä pieni kamerapuhelinkatsaus uutuuksiin:
Pussilankoina lähinnä akryylipitoisia lankoja: HipHopia, Maximaa, Rusticaa...
Tango Fani. Kuinkahan mieleen tuli heti Sandnesgarn Funny?
Hippyn uusia värejä. Langan suuri akryylipitoisuus ottaa päähän yhä enemmän ja enemmän.
Teddyn uusia värejä.
Huopasen uusia värejä oikealla.
Sitten uutuus Aino, 100% villaa. Hip hip hurraa villalangoille! Aino alkoi kiinnostaa heti, kun siitä oli puhetta ja kun Terhillä oli vielä lauantaina Turussa hiplattava värikartta mukanaan, Aino-kiinnostus kasvoi entisestään. Punainen, lila ja vihreä olivat aivan ihania värejä.
Minulla on teoria ja tässä hieman todistusaineistoa sitä tukemaan: Aino on oikeastaan superwash-käsiteltyä Huopasta.
Entä mitä ostin? Farkunsinistä Ainoa (koska Jussi sanoi, että se sopii minun silmieni väriin, muuten olisin ostanut punaista) ja pari testikerää uusia Isoveli Coloreita.
Syksyn värikartta löytyy myös Novitan sivuilta.
Tässä vielä tunnelmia kotimatkalta. Kamerapuhelin on loistava keksintö! Mä tykkään.
« Show and tell: new Novita autumn yarns | Blog | Knitting (for a change) »
Kommentit - Comments
Mitä luultavammin Novitan myyntimenekki ei
ole kovin häppöistä, koska ostamme niin paljon
lankaa nykyään netistä, joten heillä ei ollut
tarpeeksi rahaa ostaa enempää väriä lankoja
varten ;)
Huomenna en kyllä pääse kun pitää fixailla perjantaisia grillibileitä varten. Mutta Lepuskiin yritän rynniä kyllä. :)
Kati: ei se nyt niin nuukaa ole. :-) En mäkään tiennyt olevani menossa Korialle, mutta olisihan se pitänyt arvata, kun kerran reissuun lähdetään, että Päijät-Hämeestä on vain hujaus Kymenlaaksoon...
Aino tuntuu ihan kivalta, tosin vyötteessä varoitetaan, että löyhäkierteinen lanka nyppyyntyy helposti. Mä voisin ottaa sen mukaan huomiseen neuletapaamiseen (tai sitten L-vaaraan, jos lankaa ei sitä ennen ilmaannu marketteihin). Pääsetkö sä paikalle? Hinta oli muistaakseni 5,20 eli ei mitenkään paha eikä menekkikään ole huima: 450-600 g menee naisen peruspoolopaitaan kokoihin XS-XL.
Jassåå, mä kommentoin sitten tohon alempaan. Höh. :S