« Candles in the window | Memoria volatilis | Amazonian lajirikkaus nousee muinaismerestä »

joulukuu 07, 2006

Athanasius Kircher -yhdistyksen asiakirjat

Telepaattisiin etanoihin perustuva sähkejärjestelmä, tuhoutuneen heimon kieltä puhuva papukaija, Ténérén viimeisen puun muistomerkki, turvallisten ruumisarkkujen lyhyt historia ja kulttuuri ilman aikaa.

Siis...mitä???

Löysin Mirabiliksen kautta The Proceedings of the Athanasius Kircher society -blogin, joka käsittelee tieteellisiä, antropologisia, kulttuurisia ja ties mitä omituisuuksia nykyisyydestä ja menneisyydestä. Lyhyesti sanottuna juttuja, jotka olisivat Athanasius Kircherin mielestä siistejä.

Kuka ihmeen Athanasius Kircher? En minäkään olisi tiennyt, jos en olisi katsonut Wikipediasta. Kircher oli 1600-luvulla elänyt jesuiitta, jota on pidetty viimeisenä yleisnerona ja verrattu itseensä Leonardo da Vinciin.

Todella hämmentävä ja mielenkiintoinen blogi. Suosittelen.

Bookmark and Share

Lähettänyt – Sent by Jussi |